fbpx

Zajmujesz się produkowaniem sesji zdjęciowych i filmowych. Trzeba zlecić komuś innemu przypilnowanie pewnych prac, aby uniknąć późniejszych problemów. W pewnym momencie prowadzenia własnego biznesu nie wystarczy już (i nie wypada) używać umów pobranych z Google. Kontakt z prawnikiem jest bardzo prosty, a jednak wielu unika go jak ognia. Wszystko zaczyna się od jednego telefonu, jednego maila.

Prawnik zajmie się wszystkim. Nie tylko sporządzi umowy, ale może także pośredniczyć w konsultacjach i negocjacjach z drugą stroną. Wszystko tak, by wyszło z korzyścią dla Ciebie.

1) Gdy wynajmujesz lokację lub studio

Podczas wynajmowania lokacji lub studia do zdjęć i filmów należy określić zasady wynajmu takiego miejsca. Studia w większości nie mają przygotowanych umów ani regulaminów. A co dopiero mieszkania wynajmowane do takich okazji. Co w wypadku, gdy potkniesz się o kable a lampa upadnie i przepali się? Taki sprzęt jest nierzadko droższy od budżetu produkcji. Czy aby na pewno właściciel lub asystent weźmie to na siebie?

Jak masz to szczęście i prowadzisz większą agencję produkcyjną, to masz wynajętą ekipę techniczną przygotowaną specjalnie do takich okazji. Musisz uregulować z nimi zasady współpracy oraz ich obowiązki.

Wróćmy do tematu. Okej, przygotowałeś sobie umowę najmu już wcześniej. A czy bierzesz pod uwagę sposób, w jaki możesz korzystać z pomieszczenia? Co zrobić, gdy w danym momencie będziesz potrzebował hydraulika lub wysiądą korki, a nie zadbałeś o zabezpieczenie się wcześniej? Rozumiem, że wiesz ile kosztować będzie opóźnienie lub, co gorsza, powtarzanie zdjęć następnego dnia?

Zadbaj kompleksowo i zabezpiecz się w stosunku do każdego z Twoich współpracowników.

2) Gdy nie idzie Ci współpraca z modelką lub aktorem

Wyżej wspomniałem o porządnym sporządzeniu umowy ze współpracownikami. Modele i aktorzy też są takimi osobami. Każde wynajęcie aktorów lub modeli musi zostać odpowiednio uregulowane.

Czasami są kapryśni, czasami jest zbyt zimno na lokacji. Musisz określić zasady waszej współpracy. Kogo wskazówek mają się słuchać, gdzie, kiedy i jak pozować.

3) Gdy postprodukcja opóźnia się z dostarczeniem materiałów

Wynajęta ekipa zrobiła już swoje i możesz dostarczyć wszystko do obróbki. Kolejne osoby, które zajmą się postprodukcją jednak mają pewne problemy i opóźnią się z oddaniem zmontowanego materiału. Klient czeka i to na Tobie ciążyć będą wszelkie tego konsekwencje. Jak możesz wyjść z tego cało?

4) Gdy klient publikuje materiał na innych polach niż wyraziłeś zgodę

Ważnym krokiem jest ustalenie zakresu wykorzystania zdjęć odpowiednio wcześniej. Określenie pól eksploatacji oraz co grozi w wypadku ich przekroczenia. Ustawa wystarczająco dobrze chroni twórców, ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyś zadbał o siebie sam.

Podczas reklamy i dalszej dystrybucji materiałów przyda się wcześniejsze ustalenie zasad zakupu kolejnych pól eksploatacji. Ile będzie kosztowało wyświetlanie reklamy w autobusach, a ile na portalach internetowych?

5) Gdy klient opóźnia się z zapłatą wynagrodzenia

Sprawa jest o tyle prosta, że bardzo dobrze wiesz, jak trudnym może być ściągniecie pieniędzy od klienta, gdy nie zadbałeś o to odpowiednio wcześniej.

Współpracuję z kancelariami adwokackimi i radcowskimi w różnych miastach, które świadczą pomoc prawną w szerokim zakresie. W przypadku wystąpienia jakiegoś podmiotu z roszczeniami przeciwko Tobie, a także, gdy sam będziesz chciał zadbać o swoje interesy przez sądami – pomogę Ci ze wszystkim.

 

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Poszukujesz kogoś, kto rozwiąże Twój problem?

Napisz do mnie na a.szczudlo@skmlegal.pl

 

6) Porada na koniec

Zobacz, wymieniłem tylko kilka niefortunnych sytuacji, do których mógłbyś posłać prawnika. Nudnych i powtarzalnych spraw, które oczywiście są istotne, ale niekoniecznie musisz zawracać sobie nimi głowę.

Na każdym z etapów prawnik powinien być Twoim najważniejszym współpracownikiem, jeżeli nie chcesz popaść później w niepotrzebne problemy.

Jeżeli spodobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej! Na dole masz ikonki, które ułatwią Ci to.

Arkadiusz Szczudło

Arkadiusz Szczudło

Jestem prawnikiem w kancelarii Snażyk Korol Mordaka sp.k. Pomagam przedsiębiorcom i freelancerom z branży kreatywnej, a w szczególności mody i newtech. Prowadzę wiele projektów edukacyjnych dla branży kreatywnej. Bezpłatnie dzielę się wiedzą na tym blogu i kilku innych (...) Możesz do mnie pisać na a.szczudlo@skmlegal.pl.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - LinkedIn - YouTube - Instagram

Pin It on Pinterest

Kliknij w ikonkę i poleć ten artykuł swoim znajomym :)