fbpx

Niedługo kończą się wyprzedaże. Duże obniżki cen nas kuszą. Czy wszystkie zakupy dokonaliśmy z rozsądkiem? Istnieje możliwość zwrotu i reklamacji takich rzeczy, jednak trzeba uważać na pewne wymogi.

Reklamacji nie uwzględniamy

Większe sieci sklepów już się z tym opamiętały, ale czasami w mniejszych osiedlowych lub w podziemnych sklepach można znaleźć taką wywieszkę. Nie ma takiej opcji aby sprzedawca mógł wyłączyć reklamację produktów nawet z wyprzedaży, a dodatkowo wywieszając taką informację przy kasie – lub gdziekolwiek indziej – łamie w prosty sposób prawo.

Każdy sprzedawca ponosi odpowiedzialność względem kupującego w wypadku wykrycia jakiejś jej wady. Oczywiście, istnieje możliwość ich ograniczenia. Aczkolwiek, nie dotyczy to wad, które zataił sprzedawca!

Co innego, gdy określony przedmiot został szczegółowo opisany, a w tym właśnie opisie można wyłapać co jest nie tak z produktem. W takim wypadku uprawnienie z tytułu rękojmi nie przysługuje; gdy kupujący w chwili sprzedaży wiedział o danej wadzie przedmiotu.

Reklamacja z wyprzedaży

Skoro już wiemy, że mamy prawo do reklamacji z tytułu wykrytej przez nas wady możemy z niej skorzystać w ciągu 2 lat od daty zakupu. Najlepszym wyjściem będzie wraz z reklamowanym produktem złożenie w formie pisemnej samej reklamacji. Ponadto, trzeba w jakiś sposób udowodnić zakup w tym właśnie sklepie. Potrzebnym będzie paragon, faktura, wyciąg z konta lub każdy inny dowód, nawet zeznania świadków.

Sprzedawca ma 14 dni na udzielenie odpowiedzi i nie ma możliwości nie przyjęcia reklamacji. Przekroczenie wspomnianego terminu skutkuje uznaniem reklamacji za zasadną, więc z wynikiem pozytywnym dla was.

Reklamując każdą rzecz, czy to z wyprzedaży, czy zakupioną w innej promocji, masz możliwość żądania jej naprawy, wymiany na nową lub obniżenia ceny, a gdy wykryta wada jest istotna, nic nie stoi na przeszkodzie abyś chciał zwrotu pieniędzy.

Przedsiębiorca może nie zgodzić się z Twoim wyborem, jednak musi to wystąpić w pewnych istotnych okolicznościach. Należy ustalić:

  • jaki jest stopień łatwości i szybkości wymiany lub naprawy towaru;
  • jaki jest charakter wady – jest ona istotna czy nieistotna;
  • oraz to, czy towar był już wcześniej reklamowany.

Zwrot z wyprzedaży

Inaczej ma się sprawa ze zwrotem produktów objętych wyprzedażami lub innymi promocjami. Jak każdy zwrot z powodu źle dobranego rozmiaru i koloru lub naszego widzimisię podlega zasadom odrębnie ustalonym przez dany sklep lub sieciówkę. Sklep może, ale nie musi przyjmować takich zwrotów. Sam zwrot nie musi polegać na oddaniu nam kwoty, którą zapłaciliśmy lecz może przyjąć formę zwrotu na kartę podarunkową – jednak i na to można znaleźć obejście, chociaż trzeba wydać trochę więcej pieniędzy.

Tak więc, warto zapoznać się z tymi regułami przed zakupem a nawet poczekać w kolejce do przymierzalni i sprawdzić, czy wszystko w produkcie nam odpowiada.

 

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Poszukujesz kogoś, kto rozwiąże Twój problem?

Napisz do mnie na a.szczudlo@skmlegal.pl

 

Jak to zawsze bywa reklamacja jest rozległym tematem. Jeżeli znalazłeś kilka cennych informacji, możesz udostępnić je dalej w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że klikniesz w ikonkę niżej!

Arkadiusz Szczudło

Arkadiusz Szczudło

Jestem prawnikiem w kancelarii Snażyk Korol Mordaka sp.k. Pomagam przedsiębiorcom i freelancerom z branży kreatywnej, a w szczególności mody i newtech. Prowadzę wiele projektów edukacyjnych dla branży kreatywnej. Bezpłatnie dzielę się wiedzą na tym blogu i kilku innych (...) Możesz do mnie pisać na a.szczudlo@skmlegal.pl.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - LinkedIn - YouTube - Instagram

Pin It on Pinterest

Kliknij w ikonkę i poleć ten artykuł swoim znajomym :)