fbpx

W ostatnim czasie na pewnej grupie fotograficznej zadano pytanie – Czy strony umowy muszą podać swoje dane do umowy o dzieło, takie jak numer dowodu, PESEL, adres?

Czy ważna jest nazwa umowy?

Słyszałem już wiele, ale muszę to w końcu napisać: nazwa umowy nie ma tak naprawdę żadnego znaczenia. O jej rodzaju stanowi cel i zgodny zamiar stron. Prostym przykładem jest umowa zlecenia. Gdy spełni ona wymogi umowy o pracę, sąd może ustalić, że taką będzie – chociażby jej nazwa mówiła co innego (z wiadomych względów).

Dane osobowe w umowie o dzieło i zlecenia

Skupmy się na zadanym pytaniu. Czy druga strona umowy (fotograf – modelka) musi podać swoje osobiste dane, takie jak PESEL, numer dowodu osobistego i adres? Na to pytanie odpowiedziałem: do zawarcia umowy będzie wystarczyć podpis.

Jednakże, muszę wszystkich przestrzec przed taką praktyką. Jeżeli doszłoby do sporu, którego oczywiście nie chcemy i nawet nie przewidujemy, może wystąpić mały problem ze wskazaniem danych osobowych drugiej strony. Nie wiemy komu dostarczyć wezwanie do zapłaty, czy kopię pozwu. Po samym podpisie, imieniu i nazwisku nie wiemy do kogo ma trafić nasze pismo z roszczeniami. Szczudło może być wielu, sam natknąłem się na kilka takich osób, a jeden nawet zamieszkuje to samo miasto co ja.

Jeżeli druga strona upiera się przy niepodawaniu swoich danych, powinna zaświecić się Tobie czerwona lampka i powinieneś zapisać wasze wszystkie wiadomości. Pamiętaj, by nie ustalać warunków umowy przez telefon.

Treść umowy cywilnoprawnej

Nie można zapomnieć o odpowiedniej treści umowy o dzieło lub zlecenia. Możecie spotkać się w swojej pracy z różnymi umowami np. sprzedaży, o dzieło, zlecenia. Jeżeli szukanie wszystkiego w kodeksie nie jest dla Was, warto zajrzeć do różnych tutoriali oraz innych wzorów znajdujących się w internecie. Dzięki temu zobaczysz co trzeba, a co można w takiej umowie zawrzeć. Chociaż dużo bezpieczniej było by udać się do prawnika.

Jeżeli chcesz przenieść prawa do swoich zdjęć na kogoś innego, umieść informację o tym. Gdy chcesz wykorzystać wizerunek modelki na konkretnych polach, również warto to napisać.

 

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Poszukujesz kogoś, kto rozwiąże Twój problem?

Napisz do mnie na a.szczudlo@skmlegal.pl

 

Dane osobowe i zawieranie umów z przedsiębiorcami

Z firmami jest inaczej, regulują to odpowiednie ustawy, które nakazują zawieranie pewnych informacji o firmie w umowach. Jest to temat zdecydowanie długi i przeznaczony na inny wpis.

Jeżeli w dalszym ciągu nie wiesz, po co zawierać umowy, zajrzyj do innych moich wpisów.

Photo by Staffage via: kaboompics.com

Arkadiusz Szczudło

Arkadiusz Szczudło

Jestem prawnikiem w kancelarii Snażyk Korol Mordaka sp.k. Pomagam przedsiębiorcom i freelancerom z branży kreatywnej, a w szczególności mody i newtech. Prowadzę wiele projektów edukacyjnych dla branży kreatywnej. Bezpłatnie dzielę się wiedzą na tym blogu i kilku innych (...) Możesz do mnie pisać na a.szczudlo@skmlegal.pl.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - LinkedIn - YouTube - Instagram

Pin It on Pinterest

Kliknij w ikonkę i poleć ten artykuł swoim znajomym :)