fbpx

Co zrobić, gdy dojdzie do naruszenia moich praw autorskich? Takie pytanie zadają mi klienci, którzy chcą działać, a nie stać bezczynnie, gdy ktoś kradnie ich prace lub się pod nich podszywa.

W artykule Tyle się mówi o majątkowych i osobistych prawach twórców opowiedziałem Ci o tym, czym są majątkowe i osobiste prawa autorskie – ale co dalej, gdy ktoś naruszył te prawa?

Wtedy, gdy dojdzie do naruszenia majątkowych lub osobistych praw autorskich, możesz podjąć się żądania kilku roszczeń względem naruszyciela.

Odpowiedzialność za naruszenie autorskich praw osobistych

Roszczenia w przypadku praw osobistych to:

  • zaniechanie naruszeń,
  • usunięcie jego skutków,
  • zadośćuczynienie pieniężne i/lub zapłata odpowiedniej kwoty na wskazany cel społeczny.

Odpowiedzialność za naruszenie autorskich praw majątkowych

Natomiast, w wypadku majątkowych praw autorskich, mamy do czynienia z roszczeniami takimi jak:

  • zaniechaniem naruszeń,
  • usunięciem jego skutków,
  • naprawieniem wyrządzonej szkody i/lub zapłatą określonej kwoty na wskazany cel społeczny,
  • wydaniem uzyskanych korzyści,
  • oraz podaniem do publicznej wiadomości oświadczenie o odpowiedniej treści i formie.

Przy czym, naprawienia wyrządzonej szkody można domagać się w dwojaki sposób. Na zasadach ogólnych bądź poprzez zapłatę określonej kwoty pieniężnej w wysokości dwukrotności – a trzykrotności gdy naruszenie jest zawinione – stosownego wynagrodzenia, które było by należne gdyby twórca zgodził się na korzystanie z utworu.

Prawo się zmienia – Trybunał Konstytucyjny uznał żądanie trzykrotności stosownego wynagrodzenia za zbyt wygórowane. Dwukrotność została uznana za zgodną z prawem.


Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?
Napisz do mnie na a.szczudlo@skmlegal.pl

Większość z wymienionych powyżej sposobów opisałem już we wcześniejszym artykule, opisującym możliwości dochodzenia roszczeń w przypadku naruszenia wizerunku modelek. Gdybyś chciał dowiedzieć się więcej na ich temat, polecam jego przeczytanie.

Jeżeli przydał Ci się ten artykuł, udostępnij go proszę dalej.

Arkadiusz Szczudło

Arkadiusz Szczudło

Jestem prawnikiem w kancelarii Snażyk Korol Mordaka sp.k. Pomagam przedsiębiorcom i freelancerom z branży kreatywnej, a w szczególności mody i newtech. Prowadzę wiele projektów edukacyjnych dla branży kreatywnej. Bezpłatnie dzielę się wiedzą na tym blogu i kilku innych (...) Możesz do mnie pisać na a.szczudlo@skmlegal.pl.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - LinkedIn - YouTube - Instagram

Pin It on Pinterest

Skip to content