fbpx

Widzicie podobieństwo producenta filmu i producenta sesji zdjęciowej? Mają oni takie same zadania do wykonania. Dlaczego więc prawo ogranicza się tylko do producentów audiowizualnych?

Kim jest producent sesji zdjęciowej

Producentem sesji zdjęciowej, podobnie jak filmowej, jest osoba fizyczna lub prawna, która zapewnia środki finansowe na wytworzenie utworu oraz inicjuje jego powstanie. Zawiera umowy z klientami i podwykonawcami, takimi jak fotografowie, modelki, wizażyści.

Producent sesji zdjęciowej sam musi kreować swoje prawa i obowiązki.

Umowa między producentem a zamawiającym?

Warto zaznaczyć kilka ciekawych zapisów, jakie można spotkać w takich zobowiązaniach.

Znajdziemy tutaj w szczególności oświadczenie o posiadaniu praw do utworu, który zostanie stworzony. Z tego względu trzeba mieć się na baczności i zadbać o poprawne przeniesienie autorskich praw majątkowych lub udzielenie licencji na siebie. Może to przysporzyć nie lada kłopotów dla klienta i Ciebie, jako osób bezprawnie rozpowszechniających utwór.

Innym ciekawym zagadnieniem, powiązanym z powyższym jest zakres pól eksploatacji na które udzielacie licencji lub przenosicie prawa na rzecz klienta. Oczywiście musi on się powielać z tym, co zawrzecie w umowie z ekipą podwykonawczą.

Częstym przypadkiem jest także to, że Ty jako producent jesteś producentem podwykonawczym. Czy zasady działania są inne? Nie. Wszystko musi przebiegać w podobny sposób. Zmienia się tylko nazewnictwo w umowie. Ewentualny nadzór druga strona ustanowi z grona osób pracujących wewnątrz ich firmy. Jedyną szkodą może być brak osobistego poznania klienta końcowego.

Utwory fotograficzne

Czy w związku z powyższym do utworów audiowizualnych można zaliczyć fotografię? Poznaliście definicję we wcześniejszym artykule. Niestety, już na pierwszy rzut oka widać ogromną różnicę.

 

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Poszukujesz kogoś, kto rozwiąże Twój problem?

Napisz do mnie na a.szczudlo@skmlegal.pl

 

Potrzebujesz pomocy prawnej przy produkcji sesji zdjęciowej lub filmowej? Masz jakiś problem, którego nie możesz rozwiązać albo klient wysłał ci umowę i nic z niej nie rozumiesz? Napisz do mnie na maila.

Photo by Staffage via: kaboompics.com

Arkadiusz Szczudło

Arkadiusz Szczudło

Jestem prawnikiem w kancelarii Snażyk Korol Mordaka sp.k. Pomagam przedsiębiorcom i freelancerom z branży kreatywnej, a w szczególności mody i newtech. Prowadzę wiele projektów edukacyjnych dla branży kreatywnej. Bezpłatnie dzielę się wiedzą na tym blogu i kilku innych (...) Możesz do mnie pisać na a.szczudlo@skmlegal.pl.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - LinkedIn - YouTube - Instagram

Pin It on Pinterest

Kliknij w ikonkę i poleć ten artykuł swoim znajomym :)