fbpx

Co mogę zrobić, gdy ukradziono moje zdjęcia – lub każdy inny utwór? Zobacz, jakie roszczenia przysługują Ci w przypadku kradzieży utworu.

Skradziono moje zdjęcia

Przyjmijmy, że Twoja fotografia jest utworem i podpada pod prawo autorskie. Zobaczyłeś gdzieś swoje zdjęcie i nie wyraziłeś na to zgody? Sprawdź wszelkie umowy, które dotyczą tego zdjęcia i upewnij się, czy aby na pewno nie przeniosłeś praw lub nie udzieliłeś licencji komuś na te pole eksploatacji.

Pamiętaj, że nie każdy łamie prawo w zawiniony sposób. Często jest tak, że ktoś nie miał złych intencji. W każdym jednak wypadku napisz do administratora strony, a najlepiej bezpośrednio do osoby, która naruszyła Twoje prawa autorskie aby usunęła zdjęcie lub dodała odpowiedni podpis oraz odpowiadające Tobie oświadczenie.

W przypadku, gdy ukradziono Ci zdjęcia masz możliwość opierając się na Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych żądać:

  • zaniechania naruszania;
  • usunięcia skutków naruszenia;
  • naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych albo zapłaty sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione – trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu;
  • wydania uzyskanych korzyści.

Więcej informacji o majątkowych i osobistych prawach autorskich oraz o tym, co zrobić, gdy ktoś je naruszył znajdziesz w innym moim wpisie: Tyle się mówi o majątkowych i osobistych prawach twórców

Prawo się zmienia a 23 czerwca tego roku Trybunał Konstytucyjny uznał żądanie trzykrotności stosownego wynagrodzenia za zbyt wygórowane – jednak jeszcze nie wiemy jak to zmieni obecną praktykę. Napisałem o tym więcej w “Jak zmienią się wyroki w sprawie naruszenia praw autorskich”

Nie znam właściciela strony

Następnym krokiem będzie wyszukanie tych, którzy w pewien sposób podpisują się pod naruszeniem. Istnieje wiele narzędzi umożliwiających wyszukanie właściciela lub administratora domeny internetowej, na której doszło do naruszenia. Często podane są tam ogólne dane kontaktowe. Po nich dojdziesz do właściwego adresu e-mail.

Możesz skorzystać np. z tego adresu: whois.domaintools.com

 

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Poszukujesz kogoś, kto rozwiąże Twój problem?

Napisz do mnie na a.szczudlo@skmlegal.pl

 

Specjalne procedury na portalach

Duże portale internetowe posiadają specjalne procedury pozwalające zgłosić naruszenie pewnych praw. Prócz możliwości wyboru spośród naruszenia Twojej religii i przekonań politycznych znajdziesz także inne, które mogą Ciebie zainteresować.

Gdzie może dochodzić do najczęstszych naruszeń? Facebook i Instagram. Obydwa portale umożliwiają uzyskanie pewnych efektów w szybki i prosty sposób. Znajdź odpowiednie opcje i działaj!

Jeżeli spodobał się Ci się wpis, udostępnij go i przyłącz się do poszerzania wiedzy swoich znajomych!

Arkadiusz Szczudło

Arkadiusz Szczudło

Jestem prawnikiem w kancelarii Snażyk Korol Mordaka sp.k. Pomagam przedsiębiorcom i freelancerom z branży kreatywnej, a w szczególności mody i newtech. Prowadzę wiele projektów edukacyjnych dla branży kreatywnej. Bezpłatnie dzielę się wiedzą na tym blogu i kilku innych (...) Możesz do mnie pisać na a.szczudlo@skmlegal.pl.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - LinkedIn - YouTube - Instagram

Pin It on Pinterest

Kliknij w ikonkę i poleć ten artykuł swoim znajomym :)